Abdest ve Namaz Hakkında Aidin Salih’ten Tıbbî Bilgiler

ABDEST

İnsan vücudu üzerinde yaklaşık 700 Biyolojik Aktif Nokta (BAN) bulunur. Bunlardan 66 tanesi “Agresi Noktası” olarak adlandırılan ekstra aktif noktalardır. 66 Agresi Noktası’ndan 61 tanesi abdest âzâlarında yer almaktadır. Abdestte âzâlar yıkanırken BAN faaliyete geçer, Agresi Noktaları denge kazanır. Bu sebepten abdestteki sırayı bozmamaya özen göstermek gerekir.

YÜZ yıkanırken mide, bağırsaklar, safra kesesi, idrar yolları, sinir sistemi ve üreme organları uyarılır.

KOLLAR yıkanırken bağırsaklar, kalp, akciğerler, üreme organları, idrar yolları ve kan dolaşımı uyarılır.

KULAKLAR yaklaşık 100 BAN’ın yer aldığı ve hemen hemen bütün organlarla bağlantılı olan bir komuta merkezidir. Kulaklar meah edilirken bütün organlar uyarılmış olur.

AYAKLAR yıkanırken hormon dengesini sağlayan, büyüme ve üremeyi kontrol altında tutan hipofiz, böbrekler ve hemen hemen bütün organların faaliyetini etkileyen BAN uyarılır.

Abdestte akupunktur noktalarının uyarılmasıyla vücutta enerji ve kan dolaşımı kolaylaşır, vücudun direnci artar, bağışıklık sistemi güçlenir. Ateş yükselince soğuk su ile abdest almak, ateşi 2 derece kadar düşürür.

Abdest tansiyonu düşürür, baş ağrısını hafifletir, uyuklamayı, yorgunluğu ve öfkeyi giderir. Soğuk su kullanmak, abdestin ve guslün arttırır. Ancak akciğer veya karaciğer hastası olanlar, ağır ameliyat geçirenler, yaşlılar, ishal olanlar için ılık su kullanmak daha iyidir.

Peygamberimiz (s.a.v.) Ashâbına abdest için ılık su tavsiye ederdi. Bu tavsiye avam için değil, soğan ve sarımsak yememe tavsiyesi gibi, yüksek manevî mertebelere ulaşan ve düşük ruh mertebelerine ait yıkıcı ve kronik hastalıklardan kurtulmuş olanlar içindir.

Her abdestte misvak kullanmak ta çok önemlidir.

 

 

NAMAZ

Namaz Vakti
24 saat içinde ardarda gelen, 5 tane büyük, 50 tane küçük aktif bioritm periyodu vardır. 5 büyük periyodun her birinin başlangıcındaki ilk 15 dakika biyolojik olarak en aktif zamandır. Bu sırada akupunktur noktaları tamamen açık durumdadır. 5 vakit namaz, bu 5 büyük biyolojik periyoda denk gelmektedir. Ezandan sonraki 15 dakika boyunca BAN tamamen açıktır. Sonra 1,5 – 2 saat boyunca yavaş yavaş kapanmaya başlar. 2 saat sonrası ile bir sonraki ezan vakti arasında ise kapalıdır.
Allah Resûlü (s.a.v.) hadîs-i şerîflerinde buyurmuştur ki;
“Namaz için vaktin evveli Allah’ın rızası, vaktin ortası Allah’ın rahmeti, vaktin sonu ise Allah’ın affıdır.”
“İnsanlar eğer namaza erken gelmenin sevabını bilselerdi, bunun için yarışırlardı.”

Namaz Hareketleri

RÜKÛ omurganın, üreme organları, böbrekler ve idrar yolları gibi karın içi organların sağlığını korur. Mide, karın, sırt ve boyun kaslarını güçlendirir.

SECDE, bedenin üst bölgelerine kan akışını arttırır, beyinde sıvı ve kan dolaşımını düzenler. Beyni temizler, hafızayı güçlendirir, anlayış ve düşünce kabiliyetini arttırır, akciğer, kalp ve sinir sistemini arındırır. Secdeye gitmek ve secdeden kalkmakla tüm eklem ve kasların sağlığı ve esnekliği korunmuş olur.

Selam verirken omuzlara bakmak, göz kaslarında tembelliğe, gözlerde kan dolaşımı bozukluğuna, boyun omurlarında kireçlenmeye engel olur.

Abdest ve bamazın maddî faydaları saymakla bitmez. Burada örnek olarak sadece birkaçı anlatılmış, manevî hikmetlerine ise değinilmemiştir.

Sağlığı korumak için, abdest almak, 5 vakit namaz kılmak, helâl yemek ve yemeği azaltmak yeterlidir.

Aidin SALİH, Gerçek Tıp, sf. 122-124

 

 

Bir Cevap Yazın